Płaskie kolektory słoneczne marki Junkers serii Compact FCB oraz FCC

b_100_100_16777215_00_http___hurtownieinstalacyjne.pl_images_gallery_kolektory_junkers_schemat.jpg

W ofercie Junkersa pojawiły się nowe kolektory płaskie serii Compact FCB i FCC. Niewielkie rozmiary kolektorów dają wiele możliwości wyboru miejsca ich montażu. Niska waga, zwarta konstrukcja i łatwość montażu stanowią dodatkowe atuty nowych produtów z oferty Junkersa.

 

 

 

 

b_100_100_16777215_00_http___hurtownieinstalacyjne.pl_images_gallery_kolektory_junkers_kolektor.jpg

Nowe kolektory słoneczne serii Compact do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania nadają się do instalacji pionowej na dachu oraz na konstrukcjach wolnostojących. Zajmują niewiele miejsca dzięki temu, że na jeden kolektor przypada 2,09 m2 powierzchni brutto. Nową generację kompaktowych kolektorów słonecznych cechuje niska waga (30 kg), niewielki rozmiar (2044 x 1050 x 90 mm) i zwarta konstrukcja, co niewątpliwie ułatwia ich transport na dach. Szybkozłącza z kolei powodują, że instalacja urządzeń jest szybka i prosta – instalator jest w stanie zamontować kolektory przy pomocy jednego narzędzia. Kolektory wyposażone są w solidne ramy aluminiowe i mocne, odporne na wstrząsy narożniki ochronne, które mają na celu zapobieganie uszkodzeniom, bądź porysowaniu powierzchni panelu podczas ich transportu i montażu.

 

Typ kolektorów FCC-1S różni się od typu FCB-1S tym, że wyposażony jest w wysokiej jakości bezpieczne szyby solarne, które lepiej przepuszczają światło słoneczne. Pozwala to na lepsze wykorzystanie przez kolektor nawet niewielkiego działania promieni słonecznych i tym samym osiągnięcie wyższej wydajności energetycznej. Dla porównania – przepuszczalność promieni słonecznych w FCB-1S wynosi 85%, a w FCC-1S aż 91%. Warto podkreślić, że dzięki kolektorom nowej generacji emitujemy mniejszą ilość CO2 do atmosfery, przyczyniając się tym samym do dbałości o środowisko naturalne. Junkers oferuje wysoką jakość, niezawodną technikę, bardzo dobrą wydajność i estetyczny wygląd kolektorów serii Compact w bardzo korzystnej cenie. Linia Compact posiada certyfikat Solar Keymark, który jest wymagany do uzyskania dotacji w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przy wykorzystaniu programu symulacyjnego GetSolar możemy oszacować oszczędności oraz ograniczenie emisji CO2, jakie możemy uzyskać przy użyciu kolektorów słonecznych.

Typ instalacji:

  • Kolektor Junkers FCC
  • Powierzchnia 3,89 m2
  • Kąt nachylenia 45°
  • Zasobnik 300 litrów
  • Zapotrzebowanie na c.w.u. 240 l/dzień

Dla przykładu weźmy pod uwagę 4 osobową rodzinę, która zużywa ok. 60 litrów ciepłej wody dziennie na osobę. W sumie to nam daje wynik 240 litrówciepłej wody dziennie. Z obliczeń wynika, iż należy tu zastosować zasobnik solarny z dwoma wężownicami o pojemności 300 litrów. Na podstawie zużycia wody oraz pojemności zasobnika, zastosowano dwa kolektory typu Comfort FCC-1 z linii Compact o powierzchni absorbera 1,95 m2. Założony kąt montażu kolektorów to 45ş w kierunku południowym. Instalacja została ulokowana w Warszawie. Po wykonaniu obliczeń z programu otrzymujemy całoroczny uzysk na poziomie ok. 1400 kWh. Jest to energia, za którą nie poniesiemy żadnych kosztów. Oszczędność ta w przeliczeniu na metry sześcienne gazu ziemnego wyniesie 218 m3. Biorąc pod wagę uśrednioną cenę gazu ziemnego na poziomie 2 zł/m3, rocznie zaoszczędzimy 436 zł. Zainwestowane pieniądze w instalacje solarną będą nam przynosiły oszczędności (zyski) każdego roku. Biorąc pod uwagę rosnące ceny nośników energii nasze oszczędności mogą być co roku większe. Symulacja nasza została wykonana w odniesieniu do aktualnie najtańszego nośnika energii, jakim jest gaz ziemny. W porównaniu z gazem skroplonym – propanem, olejem opałowym czy energią elektryczną, korzyści z instalacji solarnej będą większe.

Biorąc pod uwagę opłacalność stosowania kolektorów słonecznych jedynie pod względem oszczędności finansowych, warto na podstawie wyliczonych oszczędności, spojrzeć na naszą instalację, jako inwestycję. Inwestycję, która przyniesie nam realne „zyski” oraz przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Dla instalacji jak w przykładzie, co roku będziemy emitowali mniej CO2 o 414 kg.

b_100_100_16777215_00_http___hurtownieinstalacyjne.pl_images_gallery_kolektory_junkers_zasobnik.jpgKolektory słoneczne zapewnią nam ciepło do podgrzewania c.w.u. do 60% całorocznego zapotrzebowania na ten cel. Na pozostałe 40% należy zapewnić alternatywne źródło ciepła. Wartym polecenia rozwiązaniem są kotły gazowe, których automatyka jest przystosowana do obsługi centralnego ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody użytkowej jak i sterowania instalacji solarnej. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie zasobnika solarnego z dwoma wężownicami – solarną i kotłową. Pierwsza z nich umieszczona na dole zasobnika podgrzewa całą objętość zbiornika. Druga umieszczona w górnej części podgrzewa około połowę objętości zasobnika. Tak skonstruowany zbiornik z jednej strony kumuluje ciepło dostarczane przez kolektory słoneczne, z drugiej strony przy braku energii słonecznej, kocioł podgrzewa jedynie niezbędną ilość wody użytkowej. W ofercie marki Junkers występują zasobniki solarne o pojemnościach 300, 400 oraz 500 l. W przypadku planowanego montażu systemu solarnego (z kolektorami słonecznymi) warto zwrócić uwagę, czy i jak kocioł będzie współpracował z tym systemem. Obecnie wszystkie nowo wprowadzane do sprzedaży urządzenia grzewcze Junkersa z automatyką Bosch Heatronic 3 (Cerapur Comfort, Cerapur Smart, Cerapur Acu, Ceraclass Excellence) mają wbudowaną funkcję SolarInside ControlUnit, czyli inteligentnej współpracy z systemami solarnymi. W porównaniu do kotłów bez tej funkcji, pozwalają one na uzyskanie dodatkowych oszczędności podczas produkcji ciepłej wody nawet do 15% i do 5% w przypadku centralnego ogrzewania. Przykładem urządzenia, które łączy dotychczasowe zalety techniki kondensacyjnej z nowoczesną technologią solarną, jest Cerasmart Modul Solar posiadający wbudowane komponenty solarne, regulację oraz biwalentny solarny zasobnik ciepłej wody, które umożliwiają podgrzewanie wody energią dostarczaną przez kolektory słoneczne umieszczone na dachu